Ekonomi

G7 liderlerinden küresel gıda güvenliği krizine karşı iş birliği mesajı

Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenen G7 Liderler Zirvesi devam ediyor. G7 liderleri, zirvenin bir parçası olarak “Hiroşima Dayanıklılık Küresel Gıda Güvenliği için Eylem Bildirisi”ni yayınladılar.

Kovid-19, Rusya-Ukrayna Savaşı, değişken elektrik ve gübre fiyatlarının küresel gıda güvenliğini tehdit ettiği kaydedilen açıklamada, 2021 yılında dünyada 828 milyona yakın insanın açlıkla karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Kıtlık riskine dikkat çekilen açıklamada, korkunç küresel gıda güvenliği krizine karşı birlikte çalışmanın değerine dikkat çekildi.

Karadeniz Tahıl Girişimi işbirliğine dikkat çekildi

Açıklamada, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin operasyonunun maksimum potansiyelde ve sorunsuz bir şekilde sürdürülmesi için taraflara çağrıda bulunuldu.

Uygun fiyatlı, güvenilir ve besleyici gıdaya erişimin temel gereksinim olduğunun vurgulandığı açıklamada, piyasalarda öngörülebilirliği artırarak sürdürülebilir sistemler oluşturmanın değerine dikkat çekildi.

Bildiride, “Her insan için daha iyi bir gelecek inşa etmek, özellikle de herkes için dayanıklı küresel gıda güvenliği ve beslenmeyi sağlamak ortak hedefimizdir” denildi. terim kullanıldı.

ayancikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu