Ekonomi

Adidas hisseleri bir günde yüzde 2,2 düştü! 2 milyar dolar kaybetti

Emre ERGÜL

Alman devi Adidas’a tarihi darbe… ABD’li rapçi Kanye West ile 9 yıllık iş ortaklığını Yahudi karşıt telaffuzu nedeniyle Ekim 2022’de sonlandıran Adidas, sanatçının “Yeezy marka ayakkabıları eline geçince tarihi bir kayıp ilan etti.

Alman devi Çarşamba günü basına dağıttığı “2022 sonuçları – 2023 beklentileri” raporunda, 31 yıl sonra ilk kez yıllık operasyonel kayıp, 700 milyon Euro kayıp yaşayacaklarını açıkladı…

Yani 736 milyon dolar! Raporun açıklanmasının ardından Adidas’ın hisseleri yüzde 2,2 değer kaybetti. Adidas CEO’su Bjorn Gulden, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada şirketin 500 milyon dolara mal olan Yeezy model ayakkabıları olduğunu, bunların değerlendirilememesi veya satılmaması durumunda şirketin 1.3 milyar dolar zarar yaşayabileceğini söylemişti.

Gülden, bu yıldan ümidini dile getirdi: “2023, yeniden büyüyen ve kârlı bir şirket olmanın temellerinin atılacağı bir geçiş yılı olacak. Adidas’ı zamanla yeniden parlatacağımıza inanıyorum.

Ama biraz zamana ihtiyacımız var.” Raporun tanıtıldığı basın toplantısında, şirketin CFO’su Harm Ohimeyer geçen yılı “hayal kırıklığı yaratan” olarak nitelendirdi: “Kesinlikle olması gerektiği gibi performans göstermedik.” Kanye West, 1977’de Atlanta’da doğdu.

Milyarderler listesine genç yaşta giren West, adını resmi olarak 18 Ekim 2021’de “YE” olarak değiştirdi. Adidas, 2015 yılında ilk kez spor dışı bir dünya olan YE ile iş birliği anlaşması imzaladı. Yeezy modelleri Adidas için yılda 2 milyar dolarlık bir gelir kaynağıydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu